Sposoby przyrządzania ziół

Surowce zielarskie możemy przygotowywać na różne sposoby. Podstawowa ich lista została zamieszczona poniżej.

Napar - przyrządza się przez zalanie ziela wrzącą wodą i pozostawienie go pod przykryciem na około 15 minut na parze wodnej. Typowym naparem jest esencja herbaciana. Napary nie nadaja se do przechowywania i należy je przyrządzać każdorazowo na świeżo.

Wywar (odwar) - jest wodnym wyciągiem uzyskanym przez gotowanie rozdrobnionego surowca przez krótszy lub dłuższy czas. Wywar również nie nadaje się do przechowywania.

Wyciąg - otrzymuje sie przez zalanie ziół przegotowaną, zimną wodą i pozostawienie całości na przeciąg kilku godzin.

Nalewka - jest dość trwałą postacią leku. Otrzymuje się ją przez zalanie ziela spirytusem.

Syrop - to roztwór cechujący się dużą zawartością cukru, przeznaczone do stosowania doustnego. Przyrządza się je przez rozpuszczenie na zimno lub gorąco cukru w wodzie, sokach owocowych lub wyciągach roślinnych. Syropy przyrządza sie w niewielkich ilościach, ze względu na to, iż łatwo ulegają zepsuciu. Należy je przechowywać w chłodnych miejscach, w szczelnie zamkniętych naczyniach.

Sok - przygotowuje się w następujący sposób: umyty surowiec roślinny miażdży się, wyciska i pozostawia w temperaturze pokojowej na kilka dni, po czym klarowny sok zlewa znad osadu i przesącza pozostałość.

Maceracja - jest to postać wyciągu wodnego. Surowiec zalewa sie wodą o temperaturze pokojowej (w stusunku: 1 część surowca, 20 części wody) i pozostawia na 30 minut, często mieszając, następnie cedzi się przez płutno.

Copyright © 2009 ziola.arct.pl Zioła i ziołolecznictwo